Önemli

Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın İlk yardım ve İş Sağlığı ve Güvenliği konusu ile ilğili yönetmeliklerinde iş yerlerine İlkyardım Eğitimi ve Sertifikası almış elaman bulundurma yükümlülüğü getirmiştir.

22.05.2002 Tarih ve 24762 sayılı Resmi Gazetede yayınlanak yürürlüğe giren İlk Yardım Yönetmeliği göre Ağır ve Tehlikeli İşlerde çalışan personelden her 10 personel için 1, diğer işyerleri için her 20 personel için 1 kişi İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylı “ Temel İlk Yardım Eğitim” sertifikası almış ilk yardımcı bulundurmak zorundadır.

İlk yardım eğitimleri sadece İl Sağlık Müdürlükleri tarafından “İlk Yardım Uygunluk Belgesi” verilen merkezler tarafından verilir. Bu merkezde eğitim verecek eğitimcilerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış “İlk Yardım Eğitimcisi” sertifikasına sahip olması gerekir.

İlk yardım eğitimi sonucunda hak kazanan adaylar İlk Yardım Eğitimi Sertifikası‘na sahip olurlar.

İlk yardım eğitimi, hem T.C. Sağlık Bakanlığı İlk yardım Yönetmeliği kapsamında, hem de 4857 sayılı İş Kanunu ve ilgili yönetmeliklerce yasal zorunlu eğitimler kapsamında yer almaktadır.

Buna göre;

  • Çok tehlikeli  sınıfta yer alan işyerlerinde, imalat sanayi ve üretim sektöründe faaliyet gösteren özel ve kamu kurumlarında çalışan sayısının 1/10, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri ise 1/15 oranında Temel İlk yardım eğitimi almış ve sınavlarda başarı göstermiş olan sertifikalı ilkyardımcı istihdam etmek zorundadır. Bu sertifikayı onaylayan makam Sağlık Bakanlığıdır.
  • Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (hizmet sektörü) ise bu oran 1/20 olarak belirlenmiştir
  • Doğa İlk yardım eğitimi almak isteyen firmalar veya şahıslar  kurumumuzu arayarak eğitim danışmanlarımızdan, ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimi sertifikası hakkında bilgi talep edebilirler.
Teklif Almak için Tıklayın